Kiedy myślimy o makijażu oczu, z reguły przychodzą nam do głowy różnobarwne cienie do powiek lub kredki. W niniejszym artykule postanowiłam jednak poruszyć temat dwóch kolorów, bardzo przydatnych podczas wykonywania makijażu oka, a mianowicie koloru czarnego i białego.
Barwa czarna i biała służą przede wszystkim do modelowania kształtu oka. Mogą także uwydatniać lub zmniejszyć intensywność koloru tęczówki.
Uniwersalna czerń?
Przyjęło się uważać, że obrys oka, wykonany przy pomocy czarnego cienia lub kredki sprawi, że oko wydaje się większe. W istocie sprawa przedstawia się dokładnie odwrotnie – czarny cień zmniejsza optycznie oko, sprawiając jednocześnie, iż jest ono bardziej wyraźne, a tym samym lepiej widoczne. Jeżeli wykonamy czarnym kolorem obrys oka, może to sprawić, że kolor tęczówki będzie wydawał się jaśniejszy. Tutaj dużo zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.
Czarne cienie (lub w ogóle cienie ciemne) mogą posłużyć również do tzw. podnoszenia kącików oczu, co jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy zewnętrzne kąciki oczu opadają. Opadające kąciki stwarzają efekt smutnych oczu. Ciemnym cieniem „podnosimy” kąciki, malując kreskę nieco dłuższą, niż dolna linia oka, a następnie prowadzimy linię lekko w górę. Pozwala nam to uzyskać efekt lekko skośnych oczu. Pamiętajmy też, że w wizażu przyjęło się uważać, że kształtem, do którego dążymy podczas modelowania oka, jest migdał.
Obrys oka nie musi stanowić zamkniętej całości. Można na przykład pociągnąć obrys cieniem czarnym jedynie do połowy linii oka, a następnie użyć cienia innego koloru, lub nie używać go wcale. To zależy w dużej mierze od efektu, jaki chcemy uzyskać, a także od naszego własnego wyczucia i gustu. Linia obrysu również nie musi być tak samo szeroka we wszystkich miejscach. Ładny efekt może dać malowanie w taki sposób, że kreska obrysu na górnej powiece będzie nieco szersza nad zewnętrznym kącikiem oka, tym bardziej, że pod koniec pomalujemy jeszcze rzęsy tuszem. Tak wykonana kreska będzie sprawiać wrażenie, bardzo długich rzęs.
A co z bielą?
Mówiąc ogólnie kolor biały powiększa optycznie oko. Daje również wrażenie, że tęczówka ma bardzo intensywny kolor. Ponadto można używać białej barwy do optycznego regulowania odległości pomiędzy oczami. Tutaj współgrają ze sobą obydwie barwy – czarna oraz biała.
W sytuacji, gdy mamy wrażenie, że oczy są osadzone zbyt blisko siebie, wykonujemy obrys oka przy jego wewnętrznym kąciku białym cieniem. Pomoże nam to uzyskać wrażenie, optycznego oddalenia oczu względem siebie. I odwrotnie, jeśli oczy są osadzone zbyt daleko od siebie, wykonujemy obrys wewnętrznego kącika oka cieniami czarnymi. Ten zabieg daje efekt optycznego zmniejszenia odległości między oczami. Podczas używania białych cieni należy jednak zwrócić uwagę na to, czy nie są one zbyt jasne dla naszej karnacji, lub czy nie mamy zbyt mocno opalonej skóry. Biały cień położony na zbyt ciemną skórę może dać rezultat odwrotny od zamierzonego bądź oko będzie po prostu zbyt mocno podkreślone. Dlatego osoby z ciemniejszą karnacją powinny dobierać cienie odpowiednie do swojego naturalnego pigmentu skóry. Mogą to jasne brązy, beże lub barwy kremowe. Jeżeli użyjemy jednocześnie ciemnych cieni do wykonania obrysu przy zewnętrznym kąciku oka, to poprzez kontrastowe zestawienie tych barw efekt optycznego oddalenia oczu względem siebie zostanie osiągnięty. Wszystko zależy od naszego indywidualnego koloru skóry oraz, oczywiście, od zamierzonego efektu.
W powyższym tekście użyłam określeń „kolor czarny” i „kolor biały” w sposób ogólnikowy. Oczywiste jest, że zamiast koloru czarnego można użyć innych, dobranych do naszej cery kolorów ciemnych, dzięki czemu osiągniemy zamierzony efekt. I analogicznie, jeśli chodzi o barwę białą. Zależało mi na tym, aby położyć nacisk na ogólne sposoby modelowania kształtu oka i kolory, jakich się w tym celu używa.
Aleksandra Sudujko
Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.