W wielu krajach dwa razy do roku odbywają się imprezy z cyklu Fashion Weeks. W Polsce po raz pierwszy odbyły się imprezy z tego projektu, a przygotowała je Łódź – dzięki temu możemy to miasto nazwać polską stolicą mody. W tym roku (2009) od 28 maja do 5 czerwca właśnie tam odbyło się wiele imprez związanych z modą, od pokazów, poprzez konkursy, po wystawy fotografii, prezentujące prace około 100 projektantów.
Jedną z tegorocznych gwiazd Fashion Week Poland była Iza Miko – światowej sławy polska tancerka, modelka oraz aktorka (zagrała już w kilkunastu hollywoodzkich filmach), znana ze swego ekologicznego nastawienia. Izabela włączyła się w promocję RE-ACT Fashion Show, czyli pokazów kostiumów i dodatków ekologicznych, które zostały stworzone z produktów recyclingowych, takich jak papierowe kartony, torby foliowe, plastikowe butelki. Do współpracy przyłączył się również sam Gregor Clemens, twórca jednej z najbardziej ekologicznych marek odzieżowych LAC ET MEL. Jako że ekologia w tej edycji Fashion Week była jedną z myśli przewodnich, zobaczyć też można było premierowo film „HOME – S.O.S. ZIEMIA”, przypominający o konieczności dbania o naturę i życiu w zgodzie z nią.
W Łodzi odbyło się również kilka prestiżowych w świecie mody konkursów: Złota Nitka, Fashion Designer Awards, Gala Dyplomowa ASP oraz RE-ACT Fashion Show. Laureatami tegorocznych edycji zostali: Nagroda Jury Kreatorów oraz Jury Medialnego w kategorii Pret a porter Złota Nitka: Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel za kolekcję Phantas Magoria; Nagrodę Jury Kreatorów w kategorii Premiere Vision Złota Nitka: Magdalena Śmielak za kolekcję Destrukcja; Nagrodę Jury Medialnego w kategorii Premiere Vision Złota Nitka: Magadalena Dąbrowska za kolekcję Mechanika Piękna; Fashion Designer Awards: Sabrina Pilewicz; Gala Dyplomowa ASP: Adrianna Żakowska za kolekcję „Glamur”; RE-ACT Fashion Show: Sylwia Kochala.
Pośród wielu imprez towarzyszących Fashion Week można też było trafić na przykład na warsztaty. Concept Store był jednym z ciekawszych. Była to lekcja pożyteczna głównie dla właścicieli butików, ale także dla kupujących. Można było się dowiedzieć jak i gdzie umieścić konkretne produkty w sklepie, aby je uwidocznić i jak najlepiej sprzedać. Ciekawym wydarzeniem było również Dyffusion Off Zone, czyli pokaz alternatywnych projektów młodych osób specjalizujących się w różnych dziedzinach artystycznych. Ich pomysły, połączone w jedną całość, stworzyły niepowtarzalny show – można było się poczuć jak na futurystycznym spektaklu. Gra świateł, fantazyjne ubiory i niepowtarzalna muzyka tworzyły niezwykłą atmosferę.
Dla koneserów mody obecność na imprezie Fashion Week jest obowiązkowa. Wielu na pewno ucieszył fakt, że Polska dołączyła do grona państw biorących udział w tej cyklicznej imprezie. Można tam zobaczyć najróżniejsze kreacje wielu projektantów, można zachwycać się sztuką. Zrzeszenie tylu osób gwarantuje różnorodność stylów, więc każdy coś dla siebie wypatrzy.
Patrycja Urbaniak
Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.