Garnitur to niewątpliwie najbardziej męska część garderoby. Panom mogłoby się wydawać, że nie panują w tym względzie jakieś trendy modowe- nic bardziej mylnego! W świecie mody męskiej tendencje i fasony zmieniają się może nieco mniej radykalnie niż w przypadku strojów damskich, jednakże i tu zachodzą istotne zmiany.
Po ubiegłych sezonach kolorystyka jest bardzo wyciszona. Odchodzą w zapomnienie wszelkie ostre, agresywne barwy- dozwolone będą jedynie w czasie karnawałowych szaleństw podczas mniej uroczystych imprez. W modzie męskiej występuje coraz mniej brązów, zanika zieleń i czerń. Następuje powrót do klasycznej, dobrej elegancji. Jesień i zima to bardzo szare i ponure pory roku. We Florencji Włosi pokazali zatem kolekcję głównie szarą. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek akcenty kolorystyczne to tylko w środku marynarki- fiolet lub srebro. Jeżeli chodzi o fasony to modne są głównie marynarki zapinane na dwa guziki z jednym lub dwoma rozcięciami z tyłu. Występuje coraz mniej bardzo dopasowanych i opiętych marynarek. Elegancki i modny mężczyzna powinien mieć marynarkę dobrze leżącą, ale nie przyciasną. Obcisłe marynarki jeśli się pojawiają, to tylko w kolekcjach typowo sportowych. Spodnie powinny być proste (ani nie szerokie, ani nie wąskie). Powoli do łask powracają mankiety. W tym sezonie bardzo nieśmiało, lecz przyszłej zimy możemy spodziewać się większego zaakcentowania w światowych kolekcjach.
Jakie błędy najczęściej popełniają mężczyźni przy zakupie garnituru?
– kupowanie garnitury na rozmiar, który pamiętają.
Często zdarza się, że do sklepu przychodzi pan, który prosi o garnitur o rozmiarze, jaki nosił w dniu ślubu sprzed 20 lat. Panowie muszą wziąć pod uwagę fakt, że z biegiem lat figura mężczyzny przeważnie zmienia się i bezwzględnie należy przymierzyć kilka garniturów lub zmierzyć swoje wymiary by zdecydować o poprawnym rozmiarze garnituru.
– kupowanie garnituru na każdą okazję.
Aby zaoszczędzić pieniądze i czas, mężczyźni szukają garnituru, który mogliby założyć niemalże wszędzie. Niestety jeśli pan ma zamiar wystąpić na uroczystościach różnego rodzaju, jeden garnitur może nie wystarczyć. Inny garnitur kupujemy na własny ślub, inny też zakładamy do pracy. Jeżeli okazje do założenia garnituru są bardzo różnorodne, panowie nie powinni upierać się przy jednym garniturze.
– kupowanie garnituru, który pasuje do sukienki partnerki.
Panowie często przychodzą na zakupy wraz ze swoją partnerką. To bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli na zadowolenie obydwu stron. Jednakże błędem jest jeżeli partnerka wywiera presję na mężczyźnie i chce, aby zakupił garnitur, który kolorystycznie świetnie pasuje do jej płaszcza, ale zupełnie nie współgra z jego karnacją i urodą.
Przy zakupie garnituru należy pamiętać, że długość rękawów powinna być tak dobrana, by lekko było widać koszulę.
Najpopularniejsze dodatki do garnituru:
plastron– artystyczna modyfikacja krawatu, jest krótszy i grubiej wiązany, nosi się go do kamizelki. Jest jednakowej grubości, wiązany bardzo
musznik– przypomina krótki, podwójny krawat, wiązaniem przypominający muszkę