W wielu krajach dwa razy do roku odbywają się imprezy z cyklu Fashion Weeks. W Polsce po raz pierwszy odbyły się imprezy z tego projektu, a przygotowała je Łódź – dzięki temu możemy to miasto nazwać polską stolicą mody. W tym roku (2009) od 28 maja do 5 czerwca właśnie tam odbyło się wiele imprez związanych z modą, od pokazów, poprzez konkursy, po wystawy fotografii, prezentujące prace około 100 projektantów.
Jedną z tegorocznych gwiazd Fashion Week Poland była Iza Miko – światowej sławy polska tancerka, modelka oraz aktorka (zagrała już w kilkunastu hollywoodzkich filmach), znana ze swego ekologicznego nastawienia. Izabela włączyła się w promocję RE-ACT Fashion Show, czyli pokazów kostiumów i dodatków ekologicznych, które zostały stworzone z produktów recyclingowych, takich jak papierowe kartony, torby foliowe, plastikowe butelki. Do współpracy przyłączył się również sam Gregor Clemens, twórca jednej z najbardziej ekologicznych marek odzieżowych LAC ET MEL. Jako że ekologia w tej edycji Fashion Week była jedną z myśli przewodnich, zobaczyć też można było premierowo film „HOME – S.O.S. ZIEMIA”, przypominający o konieczności dbania o naturę i życiu w zgodzie z nią.
W Łodzi odbyło się również kilka prestiżowych w świecie mody konkursów: Złota Nitka, Fashion Designer Awards, Gala Dyplomowa ASP oraz RE-ACT Fashion Show. Laureatami tegorocznych edycji zostali: Nagroda Jury Kreatorów oraz Jury Medialnego w kategorii Pret a porter Złota Nitka: Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel za kolekcję Phantas Magoria; Nagrodę Jury Kreatorów w kategorii Premiere Vision Złota Nitka: Magdalena Śmielak za kolekcję Destrukcja; Nagrodę Jury Medialnego w kategorii Premiere Vision Złota Nitka: Magadalena Dąbrowska za kolekcję Mechanika Piękna; Fashion Designer Awards: Sabrina Pilewicz; Gala Dyplomowa ASP: Adrianna Żakowska za kolekcję „Glamur”; RE-ACT Fashion Show: Sylwia Kochala.
Pośród wielu imprez towarzyszących Fashion Week można też było trafić na przykład na warsztaty. Concept Store był jednym z ciekawszych. Była to lekcja pożyteczna głównie dla właścicieli butików, ale także dla kupujących. Można było się dowiedzieć jak i gdzie umieścić konkretne produkty w sklepie, aby je uwidocznić i jak najlepiej sprzedać. Ciekawym wydarzeniem było również Dyffusion Off Zone, czyli pokaz alternatywnych projektów młodych osób specjalizujących się w różnych dziedzinach artystycznych. Ich pomysły, połączone w jedną całość, stworzyły niepowtarzalny show – można było się poczuć jak na futurystycznym spektaklu. Gra świateł, fantazyjne ubiory i niepowtarzalna muzyka tworzyły niezwykłą atmosferę.
Dla koneserów mody obecność na imprezie Fashion Week jest obowiązkowa. Wielu na pewno ucieszył fakt, że Polska dołączyła do grona państw biorących udział w tej cyklicznej imprezie. Można tam zobaczyć najróżniejsze kreacje wielu projektantów, można zachwycać się sztuką. Zrzeszenie tylu osób gwarantuje różnorodność stylów, więc każdy coś dla siebie wypatrzy.
Patrycja Urbaniak