Casting drogą do sukcesu modelki

Pragniesz zostać modelką? Zastanawiasz się, co powinnaś wiedzieć, zanim zgłosisz się na konkurs? Oto kilka cennych wskazówek.
1Z0-061

Po pierwsze bądź naturalna.
To dotyczy nie tylko zachowania, ale też wyglądu. Na casting powinnaś przyjść wypoczęta i wyspana. Wory i cienie pod oczami mogą przekreślić Twój występ. Modelka powinna wyglądać przede wszystkim świeżo, zadbaj więc o czyste włosy i paznokcie. Większość stylistów, którzy od razu chcą podjąć współprace z modelką wolą widzieć ją bez makijażu. Powszechnie jednak wiadomo, że niewielki i delikatny make-up z pewnością nie zaszkodzi, a może dodać Ci pewności siebie. Jednak nie maluj zbyt mocno oczu, ponieważ wówczas tylko one będą przykuwały uwagę oceniających Cię osób. Konkursowe jury chce oceniać Ciebie całą, a nie tylko Twoje wyraziste spojrzenie. Zrezygnuj też z ekstrawaganckiego koloru na paznokciach, to nie dyskoteka tylko casting. Powinnaś mieć schludne i zadbane dłonie, warto więc zainwestować we francuski manikiur, który jest zarówno delikatny jak i elegancki. Ogólnie przyjmuje się także, że osoby z jasną karnacją i blond włosami powinny unikać ciemnych kolorów na paznokciach. Zadbaj też o staranny pedikiur i pozbądź się szorstkiej skóry na kolanach czy łokciach.

Ważne jest pierwsze wrażenie
To prawda stara jak świat. Kiedy widzimy kogoś po raz pierwszy staramy się dopasować go do jakiejś kategorii, bądź schematu. To dotyczy także osób weryfikujących dziewczęta podczas castingów. Istotną rolę pełni zatem dress code, w myśl zasady ,,jak cię widzą, tak cię piszą”. Wbrew pozorom, po ubiorze, makijażu czy zawartości torebki, można poznać, z jaką osobą ma się do czynienia. Najczęstsze błędy w ubiorze dziewczyn przychodzących na casting, to zbyt wyzywający ubiór. Za krótka spódnica, czy zbyt głęboki dekolt, z pewnością uwypuklą walory Twojego ciała, lecz nie pomogą Ci zwyciężyć konkursu. Poszukiwane są bowiem dziewczęta nie tylko ładne, ale także mające odpowiedni poziom kultury, wyczucie i dyplomację w kontaktach z innymi. Zasady savoir-vivre też nie powinny być im obce. Jeśli chcesz więc wywrzeć dobre wrażenie na komisji, zrezygnuj z powycieranych dżinsów i kusych topów. Zamiast street fashion, zdecyduj się lepiej na strój w stylu casual lub bardziej elegancki, który zawsze jest dobrze odbierany.

Liczy się nie tylko powierzchowność
Jak mawia stare porzekadło- uroda to nie wszystko. Dziewczyna, która nadaje się do tego, aby zostać zawodową modelką, powinna być inteligentna, błyskotliwa, cierpliwa i jak już wspominaliśmy wcześniej- odporna na stres. Ważna jest przede wszystkim osobowość kandydatki- bez niej żadna, nawet najładniejsza dziewczyna nie ma szansy na odniesienie sukcesu. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jury będzie interesowało Twoje osobiste podejście do życia. Będą chcieli sprawdzić, czy potrafisz nawiązywać kontakty z ludźmi i czy jesteś zorganizowana i punktualna. Ważny jest także Twój poziom edukacji, gdyż w dużej mierze jest on przyjmowany za wyznacznik inteligencji i kultury. Twoim atutem będzie także biegła znajomość języków obcych.
Warto pamiętać, ze podczas sesji zdjęciowej nie wystarczy uśmiechać się i patrzeć w obiektyw. Niejednokrotnie wymagana jest od modelki odpowiednia mimika twarzy i umiejętność wyrażania emocji. Można zatem powiedzieć, że dobra fotomodelka powinna mieć w sobie coś z aktorki.

Wybierając się na casting przygotuj się na zmęczenie a nawet ból. Jeśli bowiem zakwalifikujesz się do następnego etapu eliminacji na modelkę pracującą na wybiegach, czekają Cię godziny spędzone na treningach ładnego chodzenia. I nie myśl sobie, że chodzenie to przecież nic trudnego. To mozolnie wypracowana sztuka utrzymywania prawidłowej postawy, mimiki twarzy i stawiania kroków w okreslony sposób. Jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajona i masz słabą kondycję- możesz mieć poważne trudności. Bolą nie tylko plecy, ale też stopy i nogi nieprzyzwyczajone do wielogodzinnego chodzenia na wysokich obcasach. Jednakże jeśli jesteś wytrwała w dążeniu do celu, z pewnością bedą to tylko początkowe trudności. Warto też pamiętać o tym, aby nie zrażać się porażkami. Jeśli nie zostałaś wybrana podczas pierwszego castingu, na jaki się zgłosiłaś, nie zniechęcaj się! Przeanalizuj swoje zachowanie podczas eliminacji, zastanów się, dlaczego nie wywarłaś dobrego wrażenia na komisji. Droga do kariery bywa trudna i pełna wyrzeczeń, ale kto nie próbuje ten nie osiąga sukcesu.

Agnieszka Suchecka